Zaznacz stronę

Firma Gulajski posiada specjalistów od poliwęglanu, klap dymowych, świetlików i zadaszeń. Firma Gulajski istnieje na rynku polskim od 2003 roku. Nasi inżynierowie posiadają blisko 20-letnie doświadczenie w pracy na lokalnym rynku.

Oferta na systemy ppoż. Firmy Gulajski

Od blisko 20 lat oferujemy rozwiązania przeciwpożarowe oraz oświetlania światłem naturalnym. Posiadając 4 krajowe punkty pracy (Gliwice, Wrocław, Warszawa, Gdańsk) możemy dostarczać rozwiązania na terenie całego kraju.

Firma Gulajski pod względem klap dymowych wyróżnia się szeregiem elementów:

 • Mamy blisko 20-letnie doświadczenie
 • Braliśmy udział w ponad 1500 projektach krajowych
 • W pełni angażujemy się w projekt i ruszamy w teren, aby móc zrozumieć pracę i zaproponować optymalne rozwiązanie
 • Używamy wysokiej jakości materiałów, które są trwałe i pasują do architektury miejsca
 • Klapy dymowe Gulajski dostarczane są najszybciej na rynku polskim
 • Oferujemy instalację lub wsparcie przy instalacji
 • Spełniamy europejskie standardy i wszystkie wymagania zgodne z przepisami UE
 • Posiadamy konkurencyjne ceny i przez pryzmat zgromadzonego doświadczenia jesteśmy w stanie zoptymalizować oferowane rozwiązanie tak, aby mieściło się w budżecie
 • 4 krajowe punkty pracy są gwarancją, że zawsze masz w pobliżu specjalistę, który może podróżować w terenie, aby zrozumieć pracę lub zaoferować wsparcie

Cennik Klap Dymowych – Sklep Firmy Gulajski

Nazwa ProduktuOpisCena (zł)
Klapa dymowa 100×100 otwierana pneumatycznie, podstawa prosta3300,09
Klapa dymowa 100×100 otwierana pneumatycznie, podstawa prosto-skośna3124,20
Klapa dymowa 100×130 otwierana elektrycznie, podstawa prosta4274,25
Klapa dymowa 100×130 otwierana elektrycznie, podstawa prosto-skośna3794,55
Klapa dymowa 100×130 otwierana pneumatycznie, podstawa prosta3440,31
Klapa dymowa 100×130 otwierana pneumatycznie, podstawa prosto-skośna3248,43
Klapa dymowa 100×150 otwierana elektrycznie, podstawa prosta4602,66
Klapa dymowa 100×150 otwierana elektrycznie, podstawa prosto-skośna4336,98
Klapa dymowa 100×150 otwierana pneumatycznie, podstawa prosta3536,25
Klapa dymowa 100×150 otwierana pneumatycznie, podstawa prosto-skośna3343,14
Klapa dymowa 100×180 otwierana elektrycznie, podstawa prosta4730,58
Klapa dymowa 100×180 otwierana elektrycznie, podstawa prosto-skośna4731,81
Klapa dymowa 100×180 otwierana pneumatycznie, podstawa prosta3665,40
Klapa dymowa 100×180 otwierana pneumatycznie, podstawa prosto-skośna3467,37
Klapa dymowa 100×200 otwierana elektrycznie, podstawa prosta4816,68
Klapa dymowa 100×200 otwierana elektrycznie, podstawa prosto-skośna4538,70
Klapa dymowa 100×200 otwierana pneumatycznie, podstawa prosta3753,96
Klapa dymowa 100×200 otwierana pneumatycznie, podstawa prosto-skośna3549,78
Klapa dymowa 100×100 otwierana elektrycznie, podstawa prosta4136,49
Klapa dymowa 100×100 otwierana elektrycznie, podstawa prosto-skośna3674,01
Cennik Klap Dymowych – Sklep Firmy Gulajski
klapa dymowa Gulajski
klapa dymowa Gulajski

Klapy dymowe – bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Klapy dymowe to urządzenia pełniące rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa pożarowego budynków .
Bezpieczeństwo pożarowe budynku , z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej , odnosi się do jego zdolności do niegenerowania zdarzeń krytycznych lub katastroficznych. Systemy techniczne zapewniające bezpieczeństwo na wypadek pożaru (w tym klapy dymowe oraz wyłazy dachowe) mają za zadanie ograniczać prawdopodobieństwo wystąpienia ofiar oraz zniszczenia mienia lub środowiska.

Celem tych rozwiązań jest zapobieganie pożarom i ochrona przeciwpożarowa. Wyrób klapowy pełni bardzo ważną rolę w obszarze ochrony na wypadek pożaru.

Nowe przepisy dają absolutny priorytet ratowaniu życia przed ratowaniem mienia w przypadku pożaru . Przedstawione w tym dziale rozwiązania Gulajski są zgodne z europejską normą EN 12101-2 .

Klapy dymowe – informacje ogólne

Klapy dymowe – system oddymiania i redukcji ciepła z pomieszczenia, zintegrowany ze ścianką działową (tu uwzględniamy strop, dach) oddzielającą wnętrze budynku od zewnątrz. Regulacja wymaga istnienia kąta otwarcia urządzenia większego lub równego 30 stopni.

Klapy dymowe to bardzo skuteczne rozwiązanie przeciwpożarowe . Pełnią podwójną rolę, zapewniając bezpieczeństwo obsługi i ochronę budynku w przypadku pożaru .

Ochrona ludzi poprzez działanie systemu klap dymowych

Dzięki automatycznemu otwieraniu klap dymowych , gorące gazy i dym są szybko odprowadzane, drogi ewakuacyjne pozostają widoczne, chroniąc w ten sposób osoby przebywające na danym terenie . Zapewnia to dopływ tlenu i eliminację toksycznych gazów. W większości przypadków pożaru większość ofiar jest spowodowana brakiem tlenu, a nie kontaktem z ogniem lub gorącymi gazami.

Ochrona budynku poprzez działanie systemu klap dymowych

Ochrona budynku następuje poprzez odprowadzenie ciepła, zapobiegając fazie przeskoku (moment, w którym wszystkie palne materiały w pomieszczeniu nagle się zapalają i gdy osiągane są bardzo wysokie temperatury rzędu 1000-2000°C). Zachowanie widoczności w budynku pozwoli ekipom strażackim na łatwą interwencję w celu ugaszenia pożaru.

Ochrona Budynku Poprzez Działanie Systemu Klap Dymowych

Aspekt OchronyFunkcja Klap DymowychKorzyści dla Budynku
Usuwanie DymuKlapa dymowa otwiera się automatycznie w przypadku wykrycia dymu, umożliwiając jego wydostanie się na zewnątrz.Zmniejsza zagrożenie dla życia i zdrowia osób przebywających w budynku, ogranicza uszkodzenia spowodowane nagromadzeniem dymu.
Kontrola TemperaturyWypuszczanie gorącego powietrza i dymu pomaga w obniżeniu temperatury wewnątrz budynku.Zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się konstrukcji budynku, co może prowadzić do jej uszkodzenia.
Zapobieganie Rozprzestrzenianiu OgniaUmożliwia wydostanie się gorących gazów i dymu, co zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się ognia.Zwiększa bezpieczeństwo strukturalne budynku i minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru na inne obszary.
Wentylacja PożarowaUłatwia dostęp świeżego powietrza do wnętrza budynku, co jest kluczowe podczas akcji gaśniczej.Umożliwia efektywniejsze działania ratownicze i gaśnicze, zmniejszając czas trwania i skutki pożaru.
Oświetlenie AwaryjneNiektóre klapy dymowe są wyposażone w systemy oświetlenia awaryjnego, które aktywują się w przypadku awarii zasilania.Zapewnia lepszą widoczność w trakcie ewakuacji i działań ratowniczych.
Redukcja CiśnieniaUwalnianie gorącego powietrza i dymu pomaga w zrównoważeniu ciśnienia wewnątrz budynku.Zapobiega uszkodzeniom strukturalnym spowodowanym przez nadmierne ciśnienie wewnętrzne podczas pożaru.
Ochrona Budynku Poprzez Działanie Systemu Klap Dymowych

Systemy klap dymowych są kluczowym elementem pasywnej ochrony przeciwpożarowej w budynkach, zapewniając bezpieczeństwo użytkowników oraz ochronę samej konstrukcji przed skutkami pożaru.

wyłazy dachowe dla kominiarzy
wyłazy dachowe dla kominiarzy

Klapy dymowe, najlepsze rozwiązanie zapewniające ochronę przed dymem, wentylację i dostęp do dachów budynków przemysłowych. Ze względu na niskie koszty instalacji i utrzymania, wysoką wytrzymałość oraz rozwiązanie 3 problemów ( zadymienie, wentylacja, dostęp do dachu ), są zalecane w większości projektów przemysłowych .

Oferowane przez nas włazy dachowe są zgodne z normą europejską EN 12101-2 , posiadają aprobatę UE, instytucję odpowiedzialną za zatwierdzanie i autoryzację w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i ochrony ludności.

Dodatkowe oprzyrządowanie klap dymowych, które zakupisz w Firmie Gulajski

Klapa dymowa to element wentylacyjny służący do odprowadzania dymu i spalin z pomieszczeń. W celu umożliwienia kontrolowanego otwierania i zamykania klapy dymowej, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego oprzyrządowania.

Jednym z często stosowanych elementów oprzyrządowania są tzw. siłowniki. Siłowniki to urządzenia, które służą do mechanicznego poruszania elementów konstrukcyjnych, takich jak klapy dymowe. Siłowniki montowane są na klamrach, co umożliwia im obracanie klapą wokół osi poziomej lub pionowej. Siłowniki są zwykle sterowane za pomocą specjalnych paneli kontrolnych, które umożliwiają ustawianie pożądanych pozycji klapy oraz monitorowanie jej położenia.

Innym często stosowanym elementem oprzyrządowania są tzw. czujniki pozycji. Czujniki te umożliwiają dokładne określenie pozycji klapy dymowej, co jest szczególnie istotne w przypadku klapy sterowanej elektrycznie lub pneumatycznie. Czujniki pozycji mogą być również wykorzystywane do sterowania innymi systemami wentylacyjnymi, takimi jak np. nawiewniki czy wywiewniki.

Dodatkowo, w zależności od rodzaju i zastosowania klapy dymowej, mogą być montowane różnego rodzaju akcesoria, takie jak np. osłony przeciwwibracyjne, amortyzatory, filtry antyodorowe, ograniczniki skrętu, klapa zwrotna czy blokady antypaniczne. Te elementy zwiększają bezpieczeństwo i wygodę użytkowania klap dymowych.

Dodatkowe Oprzyrządowanie Klap Dymowych

Rodzaj OprzyrządowaniaFunkcjaKorzyści
Napęd ElektrycznyAutomatyczne otwieranie i zamykanie klap dymowych.Umożliwia szybką reakcję na wykrycie dymu; zwiększa niezawodność działania systemu.
Napęd PneumatycznyOtwieranie klap za pomocą sprężonego powietrza.Szybkie i efektywne otwieranie; niezależność od zasilania elektrycznego.
Czujniki Dymu i CiepłaWykrywanie obecności dymu lub wzrostu temperatury.Automatyczna aktywacja klap dymowych; wczesne ostrzeganie i reakcja na zagrożenie pożarowe.
Systemy SterowaniaCentralne zarządzanie funkcjonowaniem klap.Umożliwia kontrolę i monitorowanie stanu klap z jednego miejsca; integracja z innymi systemami bezpieczeństwa.
Oświetlenie AwaryjneOświetlenie klapy w przypadku awarii zasilania.Poprawa widoczności podczas ewakuacji i działań ratowniczych; zwiększenie bezpieczeństwa.
Zabezpieczenia Przed WłamaniemDodatkowe zabezpieczenia uniemożliwiające nieautoryzowany dostęp.Ochrona przed włamaniem przez klapę dymową; zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa budynku.
Izolacja TermicznaWarstwy izolacyjne w klapie dymowej.Zapobieganie utracie ciepła; poprawa efektywności energetycznej budynku.
Uszczelnienia PrzeciwdeszczoweOchrona przed wodą i wilgocią.Zapobieganie przeciekaniu wody do wnętrza budynku; ochrona przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wilgoć.
Wykładziny AntykorozyjneOchrona przed korozją i czynnikami atmosferycznymi.Przedłużenie żywotności klap dymowych; zmniejszenie potrzeby konserwacji i napraw.
Dodatkowe oprzyrządowanie klap dymowych

Dodatkowe oprzyrządowanie klap dymowych znacząco zwiększa ich funkcjonalność i efektywność, a także przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowania budynku.

Dobór ilości klap dymowych i wyłazów dachowych

Obliczenie ilości wyłazów dachowych i klap dymowych w obiektach wielkopowierzchniowych jest skomplikowanym procesem, który wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak powierzchnia obiektu, wysokość budynku, rodzaj i kształt dachu, ilość i rodzaj instalacji wentylacyjnej oraz wymagania dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

W przypadku klap dymowych, ich ilość i rozmiar muszą być zaplanowane w taki sposób, aby umożliwić skuteczne odprowadzanie dymu i spalin z pomieszczeń w przypadku pożaru. Standardy przeciwpożarowe określają minimalne wymagania dotyczące ilości i rozmieszczenia klap dymowych, w zależności od wielkości i przeznaczenia budynku.

W przypadku wyłazów dachowych, ich ilość i wielkość powinna być zaplanowana w taki sposób, aby zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń oraz umożliwić bezpieczny dostęp na dach w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych lub remontowych. Wymagania dotyczące ilości i rozmieszczenia wyłazów dachowych zależą od rodzaju i kształtu dachu oraz przeznaczenia obiektu.

Dobór Ilości Klap Dymowych i Wyłazów Dachowych – Tabela

Rodzaj BudynkuPrzeznaczenieIlość Klap DymowychIlość Wyłazów DachowychUwagi
Budynki MieszkalnePrywatne domy, apartamentowceZależne od powierzchni i wysokości budynkuCo najmniej 1 na każdym poziomie dachuIlość klap dymowych może być zwiększona w dużych kompleksach mieszkalnych.
Budynki BiurowePrzestrzenie biurowe, centra biznesowe1 klapa na każde 500 m² powierzchniCo najmniej 1 na każdym poziomie dachuWysokość budynku i układ pomieszczeń mogą wymagać dodatkowych klap.
Obiekty HandloweCentra handlowe, sklepy1 klapa na każde 400 m² powierzchniZależne od dostępności innych wyjść ewakuacyjnychWysokie sklepy wielkopowierzchniowe mogą wymagać większej liczby klap.
Obiekty PrzemysłoweFabryki, magazyny1 klapa na każde 300 m² powierzchniCo najmniej 1 na każdym poziomie dachuWymagania mogą wzrosnąć w zależności od rodzaju przechowywanych materiałów.
Obiekty EdukacyjneSzkoły, uniwersytety1 klapa na każde 500 m² powierzchniCo najmniej 1 na każdym poziomie dachuDodatkowe klapy mogą być potrzebne w dużych aulach i salach wykładowych.
Obiekty ZdrowotneSzpitale, kliniki1 klapa na każde 400 m² powierzchniCo najmniej 1 na każdym poziomie dachuSpecjalne wymagania dla oddziałów intensywnej opieki i stref ryzyka.
Obiekty SportoweHale sportowe, stadiony1 klapa na każde 600 m² powierzchniZależne od konstrukcji i dostępności innych wyjść ewakuacyjnychWymagania mogą się różnić w zależności od specyfiki obiektu.
Obiekty KulturalneTeatry, muzea1 klapa na każde 500 m² powierzchniCo najmniej 1 na każdym poziomie dachuWymagania mogą wzrosnąć w zależności od układu sal i przestrzeni wystawowych.
Dobór Ilości Klap Dymowych i Wyłazów Dachowych

Uwaga: Tabela zawiera ogólne wytyczne. Dokładna ilość klap dymowych i wyłazów dachowych powinna być ustalona na podstawie szczegółowej analizy budynku, uwzględniającej lokalne przepisy, specyfikę konstrukcji oraz potencjalne zagrożenia. Zawsze zaleca się konsultację z ekspertem ds. bezpieczeństwa pożarowego.

W obiektach wielkopowierzchniowych, takich jak centra handlowe, ilość wyłazów dachowych i klap dymowych musi być zaplanowana w sposób umożliwiający efektywną wentylację i bezpieczeństwo przeciwpożarowe, ale także uwzględniający koszty budowy, utrzymania i eksploatacji. W związku z tym, w procesie projektowania i planowania takiego obiektu, konieczne jest uwzględnienie wszystkich tych czynników, aby zapewnić optymalne rozwiązania, które będą spełniać wszystkie wymagania dotyczące wentylacji i bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Odśnieżanie dachów z zamontowanymi klapami i wyłazami

Odśnieżanie dachów z zamontowanymi klapami dymowymi i wyłazami dachowymi wymaga szczególnej ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo osób wykonujących pracę oraz ochronę samego dachu i zamontowanych na nim urządzeń. Poniżej kilka kluczowych środków ostrożności:

 1. Zapoznanie się z Konstrukcją Dachu: Przed rozpoczęciem odśnieżania należy dokładnie zorientować się, gdzie znajdują się klapy dymowe i wyłazy dachowe. Jest to istotne, aby uniknąć ich uszkodzenia podczas usuwania śniegu.
 2. Odpowiednie Wyposażenie: Używaj narzędzi przeznaczonych do odśnieżania dachów, takich jak miękkie łopaty lub zmiotki, które nie uszkodzą powierzchni dachu, klap dymowych czy wyłazów.
 3. Bezpieczne Poruszanie się po Dachu: Należy zachować szczególną ostrożność, poruszając się po śliskiej powierzchni dachu. Zalecane jest używanie odpowiedniego obuwia antypoślizgowego oraz zabezpieczeń przeciwupadkowych, takich jak uprzęże i liny asekuracyjne.
 4. Ostrożne Usuwanie Śniegu: Unikaj gwałtownych ruchów i uderzeń w rejonie klap dymowych i wyłazów. Śnieg wokół tych urządzeń należy usuwać ostrożnie, aby nie spowodować ich uszkodzenia.
 5. Kontrola Stanu Klap i Wyłazów: Po odśnieżeniu warto sprawdzić stan klap dymowych i wyłazów, aby upewnić się, że nie zostały uszkodzone i nadal funkcjonują prawidłowo.
 6. Unikanie Obciążenia Dachu: Podczas odśnieżania należy równomiernie rozkładać obciążenie na dachu, aby uniknąć jego przeciążenia w jednym miejscu, co mogłoby prowadzić do uszkodzeń konstrukcji.
 7. Zachowanie Ostrożności przy Krawędziach Dachu: Należy zachować szczególną ostrożność pracując w pobliżu krawędzi dachu, aby uniknąć ryzyka upadku.
 8. Regularne Kontrole i Konserwacja: Regularnie sprawdzaj stan klap dymowych i wyłazów dachowych, szczególnie po sezonie zimowym, aby upewnić się, że nie wymagają naprawy lub konserwacji.
 9. Zachowanie Czystości Wyłazów i Klap: Upewnij się, że wyłazy i klapy są wolne od śniegu i lodu, co zapewni ich prawidłowe funkcjonowanie w przypadku potrzeby.
 10. Konsultacja z Profesjonalistami: W przypadku dużych lub skomplikowanych dachów zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnych firm odśnieżających, które mają doświadczenie w pracy z tego typu konstrukcjami.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności lub warunków na dachu są trudne, lepiej powierzyć odśnieżanie profesjonalistom. Firma zajmująca się odśnieżaniem dachów przedstawia swoją ofertę na stronie: https://www.sprzatanie.e-slask.eu/odsniezanie-3/

Clean Master to renomowana firma odśnieżająca, oferująca swoje usługi w Zabrzu oraz w sąsiednich miastach i gminach, w tym w Bytomiu, Gliwicach, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej, Tarnowskich Górach i Mikołowie. Dzięki lokalizacji naszej siedziby w pobliżu obsługiwanych obszarów, jesteśmy w stanie zapewnić szybkie, efektywne i ekonomiczne usługi odśnieżania.

Nasza firma wyróżnia się krótkim czasem reakcji i dostępnością w najbliższej okolicy, co przekłada się na punktualność i konkurencyjne ceny. Posiadamy wieloletnie doświadczenie oraz dysponujemy nowoczesnym sprzętem, co pozwala nam oferować niezawodny serwis zimowy dla naszych klientów.

Oceń: