Automatyczny system oddymiania wchodzi w skład zespołu inżynieryjno-technicznych środków bezpieczeństwa pożarowego. Jego obecność jest obowiązkowym punktem wymagań nałożonych przez inspekcję przeciwpożarową podczas rozruchu lokalu. Pozbawieni skrupułów programiści, którzy zawsze dążą do maksymalnego zysku, czasami próbują zaoszczędzić na jego instalacji. Z finansowego punktu widzenia instalacja takiego systemu to koszt. Jednak korzyści są oczywiste. A w przypadku pożaru może z łatwością uratować setki istnień ludzkich. A to jest znacznie droższe niż koszt takiego systemu.


Kwestia instalacji systemu oddymiania jest szczególnie istotna dla deweloperów i właścicieli obiektów, których eksploatacja wiąże się z nagromadzeniem dużej liczby osób: biura, centra handlowe i medyczne, hipermarkety, szpitale, instytucje edukacyjne, restauracje, kluby nocne itp. zdecydowanie nie warto oszczędzać na instalacji systemu oddymiania.
Statystyka potwierdza stwierdzenie, że dziesiątki razy więcej ludzi umiera od dymu niż od ognia. Dym nasycony produktami spalania, który rozprzestrzenia się znacznie szybciej, szybko wypełnia wszystkie przejścia, szyby wind, schody i inne pomieszczenia. Panika i niska świadomość zachowań ludzi podczas pożarów sprawiają, że stają się łatwymi ofiarami dymu. Deweloperzy i właściciele obiektów powinni pomyśleć o bezpieczeństwie.

W szerokim sensie systemy oddymiania można podzielić na 2 typy:

  • Natural usuwa dym przez naturalne kanały, otwarte okna, drzwi, klapy wentylacyjne. Otwierane są automatycznie sygnałem czujników dymu za pomocą napędu elektrycznego lub ręcznie za pomocą zdalnego uruchomienia ochrony przeciwdymowej. Jednak w przypadku silnego pożaru lub dużego dymu to nie wystarczy.
  • Wymuszone, realizowane za pomocą specjalnych wentylatorów zaworów dymowych, połączonych w jeden mechanizm. Taki system jest bardziej złożonym urządzeniem. Może pełnić szereg funkcji: oddymianie, blokowanie wentylacji poszczególnych pomieszczeń w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się dymu, świeże powietrze. System przymusu jest skuteczniejszy. Jest przystosowany do sytuacji o różnym charakterze.

System wymuszonego usuwania dymu można nazwać inteligentnym .Może zlokalizować komorę dymową bez zatrzymywania działania obiektu. Często zdarza się, że nie ma ognia jako takiego, a mały ośrodek rozkładu powoduje ogromną ilość dymu. Taki system nie pozwoli na rozprzestrzenianie się dymu po całym budynku, co lokalnie wyeliminuje pożar bez paraliżowania pracy innych pomieszczeń.


W budynkach wielopiętrowych, gdzie ze względu na duże tłumy nie ma możliwości szybkiego opuszczenia budynku w przypadku pożaru ma to kluczowe znaczenie. Dotyczy to zwłaszcza szpitali, przedszkoli i szkół, gdzie trudno zorganizować szybki i zorganizowany proces wyjścia z płonącego budynku.


Wybór systemu oddymiania to trudne pytanie. Dla każdego obiektu taki system jest projektowany i instalowany indywidualnie. Nie może być standardowych rozwiązań. Istnieją wymagania i uniwersalne metody obliczeniowe, dzięki którym można zaprojektować i zainstalować optymalny system oddymiania do pomieszczenia.


Aby to zrobić, musisz wziąć pod uwagę dużą liczbę parametrów: całkowitą powierzchnię budynku, materiały użyte w budownictwie, lokalizację schodów, szybów wind, wyjść awaryjnych i wiele innych.

Zadzwoń! Zapytaj!