Zaznacz stronę

Zastosowanie wyłazów w systemach przeciwpożarowych

W przepisach przeciwpożarowych wyłazy dachowe pełnią ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa budynku i jego mieszkańców w przypadku pożaru. Służą one jako droga ewakuacji lub jako trasa dostępu dla straży pożarnej.

W zależności od kraju, wyłazy dachowe muszą spełniać określone wymagania, takie jak:

 • odpowiednie rozmieszczenie, aby umożliwić szybką i bezpieczną ewakuację
 • wytrzymałość i trwałość, aby umożliwić bezpieczne korzystanie
 • odporność na pożar, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia

Przepisy przeciwpożarowe różnią się w zależności od kraju, więc zalecane jest, aby zasięgnąć porady specjalisty i zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi wyłazów dachowych.

W przepisach przeciwpożarowych dotyczących wyjść na dach znajdują się wymagania dotyczące bezpieczeństwa i dostępności dróg ewakuacji. Poniżej wymieniono kilka z nich:

 • Dostępność: Wyjścia na dach powinny być łatwo dostępne i oznaczone, tak aby każdy mógł je łatwo znaleźć w razie potrzeby.
 • Bezpieczeństwo: Wyjścia na dach powinny być bezpieczne i wytrzymałe, tak aby zapewniać bezpieczną ewakuację.
 • Projektowanie: Wyjścia na dach powinny być zaprojektowane tak, aby zapewniać bezpieczne i łatwe poruszanie się po dachu w czasie ewakuacji.
 • Ewakuacja: Wyjścia na dach powinny być oznaczone jako drogi ewakuacji i powinny być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 • Bariery: Wyjścia na dach powinny być wolne od barier, takich jak drzwi lub zamki, które utrudniają lub uniemożliwiają szybką ewakuację.
wyjście na dach dla Kominiarza
wyjście na dach dla Kominiarza

Wyłazy dachowe są istotnym elementem systemów przeciwpożarowych, pełniąc kilka kluczowych funkcji. Poniżej przedstawiamy tabelę, która podsumowuje główne zastosowania wyłazów w systemach przeciwpożarowych:

Zastosowanie wyłazuOpis
Droga ewakuacyjnaWyłazy umożliwiają bezpieczną i szybką ewakuację osób z budynku w przypadku pożaru.
Dostęp dla strażakówUłatwiają dostęp strażakom do wnętrza budynku, co jest kluczowe podczas akcji ratunkowych.
Wentylacja dymu i ciepłaPozwalają na odprowadzenie dymu i ciepła z wnętrza budynku, co zmniejsza intensywność pożaru i poprawia widoczność.
Instalacja systemów gaśniczychUmożliwiają montaż i serwisowanie stałych systemów gaśniczych, takich jak zraszacze.
Inspekcja i konserwacjaUłatwiają regularne przeglądy i konserwację dachu oraz innych instalacji przeciwpożarowych.
Oświetlenie awaryjneNiektóre wyłazy mogą być wyposażone w oświetlenie awaryjne, co pomaga w orientacji podczas ewakuacji.

Ta tabela przedstawia podstawowe zastosowania wyłazów w kontekście bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Wyłazy dachowe często są zintegrowane z klapami dymowymi

Techniczna integracja wyłazów dachowych i klap dymowych polega na połączeniu ich ze sobą, aby zapewnić bezpieczną i skuteczną ewakuację w przypadku pożaru. Poniżej opisano kilka kluczowych aspektów tej integracji:

 • Połączenie: Wyłazy dachowe i klapy dymowe powinny być połączone ze sobą, aby zapewnić bezpieczne i łatwe przejście z budynku na zewnątrz.
 • Dostępność: Wyłazy dachowe i klapy dymowe powinny być łatwo dostępne, tak aby można było je łatwo otworzyć w razie potrzeby.
 • Bezpieczeństwo: Wyłazy dachowe i klapy dymowe powinny być bezpieczne i wytrzymałe, tak aby zapewniać bezpieczną ewakuację.
 • Projektowanie: Wyłazy dachowe i klapy dymowe powinny być zaprojektowane tak, aby zapewniać bezpieczne i łatwe poruszanie się po dachu w czasie ewakuacji.
 • Ewakuacja: Wyłazy dachowe i klapy dymowe powinny być oznaczone jako drogi ewakuacji i powinny być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
wyjście na dach w systemach przeciwpożarowych
wyjście na dach w systemach przeciwpożarowych
ZaletyOpis
WielofunkcyjnośćWyłazy zintegrowane z klapami dymowymi łączą dwie funkcje: ewakuacyjną i wentylacyjną, co jest efektywne i oszczędza miejsce na dachu.
Efektywna wentylacja dymuW przypadku pożaru, klapy dymowe skutecznie odprowadzają dym i ciepło, co zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się ognia i ułatwia ewakuację.
Ułatwiona ewakuacjaW sytuacji awaryjnej, wyłazy zapewniają dodatkową drogę ewakuacyjną, co jest szczególnie ważne w wysokich budynkach.
Oszczędność miejscaPołączenie dwóch funkcji w jednym urządzeniu pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni na dachu.
Poprawa bezpieczeństwaZintegrowane systemy mogą zwiększać ogólne bezpieczeństwo budynku, szczególnie w kontekście przeciwpożarowym.
Zalety łączenia wyłazów dachowych z klapami dymowymi

Wyłazy dachowe w systemach oddymiania klatek schodowych

W projektach przeciwpożarowych klatek schodowych, zastosowanie wyłazów dachowych jest opisane jako jedno z rozwiązań umożliwiających ewakuację w przypadku pożaru. Opis takiego rozwiązania powinien zawierać następujące informacje:

Lokalizacja: powinna być określona lokalizacja wyłazów dachowych, tak aby były one łatwo dostępne w razie potrzeby.

 • Konstrukcja: powinny być opisane konstrukcja i materiały użyte do wykonania wyłazów dachowych, aby zapewnić ich bezpieczeństwo i trwałość.
 • Oznaczenie: powinny być oznaczone wyłazy dachowe jako drogi ewakuacji, tak aby były one łatwo identyfikowalne w razie potrzeby.
 • Bezpieczeństwo: powinny być opisane środki bezpieczeństwa związane z użytkowaniem wyłazów dachowych, tak aby zapewnić bezpieczną ewakuację.
 • Dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych: powinny być opisane środki zapewniające dostępność dla osób niepełnosprawnych, tak aby każdy mógł skorzystać z wyłazów dachowych w razie potrzeby.

Jakie są najczęściej stosowane wymiary wyłazów dachowych?

Standardowe wymiary wyłazów dachowych zależą od kilku czynników, takich jak:

Przeznaczenie: wymiary wyłazów dachowych zależą od ich przeznaczenia, czy mają być używane jedynie do ewakuacji, czy też do innych celów, takich jak np. wentylacja.

 • Wielkość budynku: wielkość budynku i liczba osób, które będą korzystać z wyłazów dachowych, również wpływa na ich wymiary.
 • Kod budowlany: wymiary wyłazów dachowych są regulowane przez kody budowlane, które różnią się w zależności od kraju.

Przykładowe standardowe wymiary wyłazów dachowych to:

 • Szerokość: minimum 600 mm
 • Wysokość: minimum 1 200 mm
 • Stopień nachylenia: minimum 30°
 • Rozstaw stopni: maximum 220 mm
 • Średnica: minimum 600 mm

Ceny Wyłazów Dachowych – Standardowe Wymiary (Ceny 2023 / 2024)

Nazwa ProduktuCena (zł)
Wyłaz dachowy 100×100, podstawa prosta1571,94 – 1666,65
Wyłaz dachowy 100×100, podstawa skośna1377,60 – 1440,33
Wyłaz dachowy 80×80, podstawa prosta1399,74 – 1461,24
Wyłaz dachowy 90×90, podstawa prosta1495,68 – 1560,87
Ceny Wyłazów Dachowych


W naszym magazynie oferujemy szeroki wybór wyłazów dachowych w różnych standardowych rozmiarach. Zachęcamy do nawiązania kontaktu lub odwiedzenia naszego sklepu online, aby dowiedzieć się więcej na temat naszej oferty. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć nasz sklep online.

Oceń: