Zaznacz stronę

W przypadku pożarów na nieruchomościach często zdarzają się sytuacje, w których do ewakuacji mieszkańców lub personelu z wyższych pięter konieczne jest użycie specjalnego sprzętu. Nowoczesny budynek wielokondygnacyjny, centrum biurowe, magazyn czy przedsiębiorstwo przemysłowe musi być wyposażone w schody przeciwpożarowe, które umożliwią jak najszybsze usunięcie ludzi w najtrudniejszych warunkach podczas pożaru. Ze względu na swoją konstrukcję są stacjonarne, mocowane do powierzchni ściany, mechaniczne, składające się z równoległych prostych prętów i belek, uniwersalne.

Co to są wyjścia przeciwpożarowe?

Uniwersalne schody ratownicze to specjalna konstrukcja, która pozwala na szybkie przeprowadzenie awaryjnego zejścia z okna lub dachu budynku. Składają się z dwóch stalowych linek i aluminiowych belek. Każda stalowa linka posiada specjalną powłokę na bazie cynku, która chroni konstrukcję przed korozją. Na końcach lin znajdują się karabinki, do których przymocowane są stalowe, kute haki. Poprzeczki aluminiowe z obu stron zamykane są plastikowymi zaślepkami. 

Główne zalety uniwersalnych wyjść przeciwpożarowych to:

  • małe wymiary – w złożonej formie zajmują minimum wolnej przestrzeni i można je bez problemu przechowywać nie tylko w biurach i na produkcji, ale także w mieszkaniach;
  • zastosowanie wewnątrz budynku – w przeciwieństwie do konstrukcji mechanicznych schody ratownicze można zrzucać bezpośrednio z pomieszczenia objętego pożarem przez okno lub dach;
  • łączone metody mocowania – schody z karabinkami i hakami można przymocować do krawędzi parapetu, baterii, ogrodzenia dachowego – rura grzewcza, szafka, sofa i każda inna konstrukcja inżynierska lub element wnętrza;
  • niewielka waga – całą konstrukcję może bez problemu przenieść na miejsce użytkowania jedna osoba.

Uniwersalne schody ratownicze, znane również jako schody ewakuacyjne, to specjalnie zaprojektowane pojazdy operacyjne służące do szybkiej ewakuacji pasażerów z samolotów. Są one wykorzystywane przez ekipy operacyjne, takie jak strażacy, personel ratowniczy i medyczny, umożliwiając im jednoczesny dostęp do wnętrza samolotu.

Najważniejsze cechy uniwersalnych schodów ratowniczych to:

  • Bezpieczna i łatwa obsługa: Wszystkie funkcje mogą być kontrolowane przez jedną osobę.
  • Minimalny czas przygotowania do akcji: W nagłych wypadkach liczy się każda sekunda.
  • Nieoślepiające oświetlenie LED: Zapewnia bezpieczne warunki pracy w nocy.
  • Całościowe zoptymalizowanie do użytku przez lotniskową straż pożarną: Ogólna koncepcja jest całościowo zoptymalizowana do użytku przez lotniskowe jednostki straży pożarnej i wykorzystuje odpowiednio dostosowane koncepcje podwozia.

Schody ewakuacyjne Rosenbauer są dostępne w dwóch wersjach:

  • E5000: Zaprojektowane na podwoziu zoptymalizowanym pod kątem użytkownika dla szybkiego dostępu do samolotów krótko- i średniodystansowych (za pomocą platformy głównej). Wysokość ewakuacji i ratownictwa wynosi ok. 5 500 mm.
  • E8000: Zaprojektowane na standardowym 3-osiowym podwoziu dla maksymalnej wytrzymałości i wysokości ratunkowej do górnego pokładu A380. Wysokość ewakuacji i ratownictwa wynosi ok. 8 500 mm.

Wyjścia przeciwpożarowe to specjalne wyjścia ewakuacyjne, które są zaprojektowane tak, aby umożliwić bezpieczną i szybką ewakuację ludzi z budynku w przypadku pożaru lub innej sytuacji awaryjnej. Poniżej kluczowe informacje na temat wyjść przeciwpożarowych:

KategoriaOpis
DefinicjaSpecjalne drogi ewakuacyjne w budynkach, zaprojektowane do szybkiej i bezpiecznej ewakuacji w razie pożaru.
LokalizacjaZazwyczaj znajdują się w strategicznych miejscach budynku, takich jak końce korytarzy, blisko schodów itp.
OznakowanieWyraźnie oznaczone za pomocą znaków ewakuacyjnych, często świecących w ciemności.
KonstrukcjaBudowane z materiałów odpornych na ogień, często z dodatkowymi drzwiami przeciwpożarowymi.
DostępnośćMuszą być zawsze dostępne i wolne od przeszkód, aby umożliwić nieprzerwaną ewakuację.
ZabezpieczeniaCzęsto wyposażone w systemy alarmowe, oświetlenie awaryjne oraz instrukcje ewakuacyjne.
Przepisy prawneRegulowane przez lokalne przepisy budowlane i przepisy bezpieczeństwa pożarowego.
Częstość kontroliRegularne przeglądy w celu zapewnienia ich sprawności i zgodności z przepisami bezpieczeństwa.
SzkoleniaSzkolenia z zakresu bezpieczeństwa pożarowego często obejmują instruktaż dotyczący korzystania z wyjść awaryjnych.
kluczowe informacje na temat wyjść przeciwpożarowych

Jakie rodzaje stopnic schodowych stosuje się w schodach ratowniczych?

W przypadku schodów ratowniczych, bezpieczeństwo jest kluczowym czynnikiem, dlatego stopnice schodowe są zazwyczaj zaprojektowane tak, aby były antypoślizgowe, aby zapewnić bezpieczne i pewne poruszanie się po nich. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium czy kompozyty, w zależności od wymagań dotyczących wytrzymałości i lekkości.

Często stosuje się również stopnie z otworami lub szczelinami, które umożliwiają odprowadzanie wody i zapobiegają gromadzeniu się śniegu lub lodu, co jest szczególnie ważne w przypadku schodów ratowniczych używanych na zewnątrz.

Rodzaje stopnic schodowych stosowane w schodach ratowniczych różnią się w zależności od wymagań funkcjonalnych, bezpieczeństwa i estetyki. Poniżej różne typy stopnic stosowanych w schodach ratowniczych:

Typ StopnicyOpisZaletyWady
Metalowe perforowaneStopnice wykonane z metalu z otworami zapewniającymi przyczepność i odprowadzanie wody.Wysoka trwałość, odporność na warunki atmosferyczne, dobra przyczepność.Może być śliskie w mokrych warunkach, mniej estetyczne niż niektóre inne opcje.
AntypoślizgowePokryte specjalną warstwą antypoślizgową, zwiększającą bezpieczeństwo użytkowania.Zwiększają bezpieczeństwo, zmniejszają ryzyko poślizgu.Potrzebują regularnej konserwacji i wymiany warstwy antypoślizgowej.
Siatka stalowaSiatka zgrzewana lub pleciona, często stosowana w przemysłowych schodach ewakuacyjnych.Dobra przyczepność, przepuszczalność dla światła i powietrza.Mniej komfortowe dla dłuższego użytkowania, mniej prywatne.
BetonoweStopnice wykonane z betonu, często stosowane w schodach zewnętrznych.Wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne, trwałe.Ciężkie, wymagają solidnej konstrukcji nośnej, ograniczone możliwości estetyczne.
DrewnianeMniej popularne w schodach ratowniczych, ale stosowane ze względów estetycznych lub w określonych warunkach.Naturalny wygląd, mogą być stosowane w niektórych środowiskach.Mniej odporne na warunki atmosferyczne i ogień niż metal czy beton.
KompozytoweWykonane z materiałów kompozytowych, np. tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem szklanym.Lekkie, odporne na korozję, różnorodność kształtów i kolorów.Mogą być droższe niż inne materiały, wymagają regularnej konserwacji.
AluminioweLekkie i odporne na korozję, często stosowane w przenośnych lub tymczasowych konstrukcjach schodowych.Lekkie, odporne na korozję, łatwe w montażu.Mniej wytrzymałe pod dużym obciążeniem, mogą być śliskie.
Rodzaje stopnic schodowych stosowane w schodach ratowniczych

W przypadku konkretnych schodów ratowniczych, najlepiej skonsultować się bezpośrednio z producentem lub dostawcą, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat specyfikacji i dostępnych opcji.

Wyłazy dachowe jako wyjście ewakuacyjne na dach

Wyłazy dachowe są często stosowane jako wyjścia ewakuacyjne na dach, zwłaszcza w budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, należy zapewnić wyjście na dach co najmniej z jednej klatki schodowej, umożliwiające dostęp na dach i do urządzeń technicznych tam zainstalowanych.

Jako wyjście z klatki schodowej na dach można stosować drzwi o szerokości 0,8 m i wysokości co najmniej 1,9 m lub klapy wyłaz dachowy o wymiarze 0,8×0,8 m w świetle, do których dostęp powinien odpowiadać warunkom określonym w § 101.

W budynkach wysokich (W) i wysokościowych (WW) wyjścia, o których mowa w ust. 1, należy zapewnić z każdej klatki schodowej.

Wyłazy dachowe jako wyjście ewakuacyjne na dach
Wyłazy dachowe jako wyjście ewakuacyjne na dach

Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi (tłukącymi) należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Dojścia, na odcinkach o nachyleniu ponad 25% powinny mieć zabezpieczenia przed poślizgiem. Na dachu o spadku ponad 100% powinny być zamocowane stałe uchwyty dla lin bezpieczeństwa lub bariery ochronne nad dolną krawędzią dachu.

Wyłazy dachowe jako wyjście ewakuacyjne są różnorodne i zależą od typu budynku. Poniżej różne rodzaje wyłazów dachowych stosowanych w różnych typach budynków:

Rodzaj BudynkuTyp Wyłazu DachowegoOpisZastosowanie
Budynki MieszkalneStandardowe wyłazy dachoweProste, otwierane ręcznie lub z użyciem mechanizmu, zapewniające dostęp do dachu dla celów ewakuacyjnych lub konserwacyjnych.Ewakuacja w sytuacjach awaryjnych, dostęp dla konserwacji.
Budynki BiuroweAutomatyczne wyłazy dachoweWyposażone w systemy automatycznego otwierania, często zintegrowane z systemem alarmowym budynku.Szybka ewakuacja dużych grup ludzi, bezpieczeństwo.
Budynki PrzemysłoweWzmocnione wyłazy dachoweWykonane z trwalszych materiałów, przystosowane do ciężkich warunków przemysłowych.Ewakuacja i dostęp w trudnych warunkach przemysłowych.
SzkołyZabezpieczone wyłazy dachoweWyłazy z dodatkowymi zabezpieczeniami przed nieautoryzowanym dostępem, często z siatkami lub blokadami.Ewakuacja, zapobieganie wandalizmowi i nieuprawnionemu dostępowi.
Obiekty KulturalneEstetyczne wyłazy dachoweProjektowane z myślą o estetyce, często z lepszym wykończeniem, by komponować się z architekturą budynku.Ewakuacja, zachowanie estetyki budynku.
MagazynyPrzemysłowe wyłazy dachoweDuże, często automatyczne lub przystosowane do szybkiego otwierania, wytrzymałe na duże obciążenia.Ewakuacja, dostęp dla sprzętu konserwacyjnego.
Budynki MedyczneHigieniczne wyłazy dachoweWykonane z łatwych do czyszczenia i dezynfekcji materiałów, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń.Ewakuacja, utrzymanie standardów higieny.
Poniżej różne rodzaje wyłazów dachowych stosowanych w różnych typach budynków

Wyłazy dachowe są istotnym elementem bezpieczeństwa budynku, umożliwiającym ewakuację na dach w sytuacjach awaryjnych oraz zapewniającym dostęp dla prac konserwacyjnych i serwisowych.

Gdzie zakupić wyłazy dachowe?

Oferta wyłazów dachowych dostępnych w sklepie firmy Gulajski, wraz z opisem ich potencjalnego wykorzystania w systemach przeciwpożarowych:

Model WyłazuWymiaryZakres CenowyWykorzystanie w Systemach Przeciwpożarowych
Wyłaz dachowy 100×100Podstawa prosta1571,94 zł – 1666,65 złMożliwość szybkiej ewakuacji na dach w razie pożaru, zapewniający bezpieczny dostęp i ewentualne wejście dla służb ratowniczych.
Wyłaz dachowy 100×100Podstawa skośna1377,60 zł – 1440,33 złUłatwia dostęp na dach, szczególnie na pochyłych powierzchniach, co jest istotne przy ewakuacji i interwencjach przeciwpożarowych.
Wyłaz dachowy 80×80Podstawa prosta1399,74 zł – 1461,24 złZapewnia alternatywne wyjście ewakuacyjne, szczególnie w mniejszych przestrzeniach dachowych.
Wyłaz dachowy 90×90Podstawa prosta1495,68 zł – 1560,87 złOferuje dodatkowy punkt dostępu na dach, co może być kluczowe przy prowadzeniu działań ratowniczych w przypadku pożaru.
Oferta wyłazów dachowych dostępnych w sklepie firmy Gulajski

Wyłazy dachowe są kluczowym elementem systemów bezpieczeństwa w budynkach, oferując nie tylko dostęp dla prac konserwacyjnych, ale także zapewniając bezpieczną drogę ewakuacji w przypadku pożaru.

Świetliki dachowe jako wyjście ewakuacyjne na dach

Świetliki dachowe mogą być stosowane jako wyjścia ewakuacyjne na dach, zwłaszcza w budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, należy zapewnić wyjście na dach co najmniej z jednej klatki schodowej, umożliwiające dostęp na dach i do urządzeń technicznych tam zainstalowanych.

Jako wyjście z klatki schodowej na dach można stosować wyłaz dachowy o szerokości 0,8 m i wysokości co najmniej 1,9 m lub klapy wyłazowe o wymiarze 0,8×0,8 m w świetle, do których dostęp powinien odpowiadać warunkom określonym w § 101. W przypadku świetlików dachowych, mogą one spełniać te wymagania, jeśli są odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane.

Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi (tłukącymi) należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Dojścia, na odcinkach o nachyleniu ponad 25% powinny mieć zabezpieczenia przed poślizgiem. Na dachu o spadku ponad 100% powinny być zamocowane stałe uchwyty dla lin bezpieczeństwa lub bariery ochronne nad dolną krawędzią dachu.

Świetliki dachowe mogą pełnić funkcję wyjść ewakuacyjnych na dach, zapewniając bezpieczne i skuteczne rozwiązanie w sytuacjach awaryjnych. W tabelce różne aspekty świetlików dachowych używanych jako wyjścia ewakuacyjne:

KategoriaOpis
DefinicjaŚwietliki dachowe to przeźroczyste lub półprzezroczyste elementy instalowane na dachu, zapewniające dostęp światła.
Wykorzystanie jako ewakuacjaW sytuacjach awaryjnych, niektóre świetliki mogą być używane jako wyjścia ewakuacyjne na dach.
Typy otwieraniaŚwietliki mogą być wyposażone w różne mechanizmy otwierania – ręczne, sprężynowe, czy elektryczne.
MateriałyZazwyczaj wykonane z poliwęglanu, szkła lub innego trwałego, przezroczystego materiału.
BezpieczeństwoMogą być wyposażone w zabezpieczenia antywłamaniowe, siatki bezpieczeństwa lub uchwyty ewakuacyjne.
Integracja z systemem budynkuCzęsto zintegrowane z systemem alarmowym budynku, automatycznie otwierające się w przypadku wykrycia dymu lub ognia.
Wymagania prawne i normyMuszą spełniać określone normy bezpieczeństwa i być zgodne z przepisami budowlanymi.
Zastosowania specjalneW niektórych budynkach, jak szkoły czy szpitale, świetliki ewakuacyjne mogą mieć dodatkowe wymagania.
Korzyści dodatkoweOprócz funkcji ewakuacyjnej, zapewniają naturalne oświetlenie i mogą przyczyniać się do oszczędności energetycznych.
różne aspekty świetlików dachowych używanych jako wyjścia ewakuacyjne

Świetliki dachowe jako wyjścia ewakuacyjne są cennym elementem projektowania budynków, szczególnie tam, gdzie tradycyjne wyjścia ewakuacyjne mogą być niewystarczające lub niepraktyczne. Dzięki swojej wielofunkcyjności, świetliki te zapewniają nie tylko bezpieczną ewakuację, ale także przyczyniają się do lepszego oświetlenia wnętrz i mogą być integralną częścią zrównoważonego projektowania budynku.

Gdzie zakupić atestowane świetliki pełniące funkcję wyłazu?

Oferta świetlików dachowych dostępnych w sklepie firmy Gulajski:

Model ŚwietlikaTypZakres Cenowy
Świetlik dachowy 100×100 otwierany elektryczniePodstawa prosta2617,44 zł – 3114,36 zł
Świetlik dachowy 100×100 otwierany elektryczniePodstawa skośna2458,77 zł – 2520,27 zł
Świetlik dachowy 100×100Podstawa prosta1324,71 zł – 1393,59 zł
Świetlik dachowy 100×100Podstawa skośna949,56 zł – 1172,19 zł
Świetlik dachowy 80×80 otwierany elektryczniePodstawa prosta2430,48 zł – 2910,18 zł
Świetlik dachowy 80×80 otwierany elektryczniePodstawa skośna2286,57 zł – 2341,92 zł
Świetlik dachowy 80×80Podstawa skośna841,32 zł – 1003,68 zł
Świetlik dachowy 80×80Podstawa prosta1138,98 zł – 1199,25 zł
Świetlik dachowy 90×90 otwierany elektryczniePodstawa prosta2520,27 zł – 3009,81 zł
Świetlik dachowy 90×90 otwierany elektryczniePodstawa skośna2372,67 zł – 2430,48 zł
Świetlik dachowy 90×90Podstawa prosta1228,77 zł – 1292,73 zł
Świetlik dachowy 90×90Podstawa skośna896,67 zł – 1087,32 zł
Oferta świetlików dachowych dostępnych w sklepie firmy Gulajski

Ceny różnią się w zależności od rozmiarów i rodzajów świetlików, w tym od sposobu otwierania (elektryczne/nieotwierane) oraz typu podstawy (prosta/skośna)

Kompletny zestaw

Standardowy komplet drabin uniwersalnych zawiera konstrukcję z lin stalowych i aluminiowych trawersów, karabinki wspinaczkowe, haki z kutej stali, rękawice ochronne, torbę do wygodnego przechowywania i transportu. Długość konstrukcji może wynosić od 10 do 20 metrów, a waga odpowiednio od 8 do 16 kilogramów. Można go swobodnie przenosić z pokoju do pokoju lub z jednego biura do drugiego bez ograniczeń typowych dla konstrukcji stacjonarnych lub mechanicznych. Po każdym zastosowaniu lub użyciu powierzchnię wszystkich elementów należy dokładnie oczyścić z brudu, kurzu i dokładnie wysuszyć, aby zapobiec korozji na powierzchni stali. 

Podsumowanie

Modele mechaniczne lub stacjonarne mogą być używane podczas pożaru tylko na niewielkich wysokościach iz pomocą z zewnątrz. Ewakuacja awaryjna i zejście ludzi w sytuacjach awaryjnych wymaga większej mobilności, którą zapewnia uniwersalna drabina. Podczas pożaru musisz przenieść worek do pomieszczenia z oknami lub na dachu budynku, otworzyć go, założyć rękawice ochronne i zdobyć drabinę. Następnie należy wybrać wzór do mocowania, dostępny w pokoju lub na dachu – mocowanie drabiny można wykonać zarówno za pomocą haków, jak i bezpośrednio za karabinkami. Najlepsze konstrukcje do mocowania to elementy sieci inżynierskich, takie jak grzejniki i rury, a także ogrodzenia i specjalnie zaprojektowane zaciski. 

Po mocnym i niezawodnym zamocowaniu haka lub karabinka drabina jest wyrzucana przez wyłaz dachowy lub dach kamienicy lub budynku biurowego. Trzeba z kolei schodzić twarzą do ściany, powoli i bez paniki. Ludzie, którzy schodzą pierwsi, muszą pomagać innym, trzymając drabinę, aby się nie kołysała, pomagając kobietom i dzieciom. Po użyciu powierzchnię należy sprawdzić pod kątem integralności elementów, dokładnie oczyścić z brudu, osuszyć i złożyć poprzez umieszczenie w torbie.

5/5 - (1 vote)