Zaznacz stronę

Renowacja dachu dach bitumiczny / dach płaski z poliuretanową pianką natryskową dachową i płynnym plastikiem PUR elastycznym.
Poniższy przykład przedstawia poszczególne etapy renowacji dachu bitumicznego:

renowacji dachu bitumicznego
renowacji dachu bitumicznego

Ten dach zakładu przemysłowego w Radomiu był naprawiany tak często, że z oryginalnej hydroizolacji prawie nic nie zostało.

Konstrukcję nośną stanowi dach z blachy trapezowej, ocieplony płytą styropianową.

Hydroizolację wykonano w kilku warstwach papy bitumicznej.

Nadbudówka, tu przy kopułach świetlnych ( świetliki dachowe ), została wypełniona bitumem w ramach prac remontowych. Pod wpływem ciepła masy te ponownie stają się płynne i mają tendencję do spływania.

Poza powstawaniem ekstremalnych pęknięć na całej powierzchni dachu, przejścia przez dach są szczególnie podatne na przecieki.

Ogólny przegląd tego systemu dachowego o łącznej powierzchni ok. 10 000 m² pokazuje, jak ważna jest potrzeba działania.

Prawie 250 świetlików dachowych zapewnia doświetlenie pomieszczeń produkcyjnych, ale także ciągłe problemy z uszczelnieniem.

W ciągu historii firmy tego klienta, pojemność hali była wielokrotnie zwiększana zgodnie z wymaganiami. Dziś mamy różne dachy na różnych poziomach, z których większość była pierwotnie również impregnowana różnymi produktami.

Od folii po membranę bitumiczną, przedstawia wszystko to, co było faworyzowane przez danego dekarza w momencie produkcji.

W celu uzyskania niezawodnego, długotrwałego uszczelnienia, dach jest częściowo pokryty i uszczelniony pianą PUR.

Spienianie odbywa się w grubości od 35 do 50 mm, w zależności od wymagań. Specyfikacje ENEV są oczywiście spełnione poprzez uwzględnienie istniejącej izolacji. Oczywiście wszystkie połączenia i otwory są optymalnie zintegrowane z warstwą izolacyjną. Pierwszą decydującą zaletą tej metody jest to, że dach jest wyciszony termicznie przez zewnętrzną izolację.

Znaczne wahania temperatury dochodzące do 70°C od słońca do deszczu są utrzymywane z dala od podkonstrukcji. Dobra warstwa izolacyjna kompensuje różnicę temperatur.

izolacji hali pianą PUR Radom Grójec Warszawa
izolacji hali pianą PUR Radom Grójec Warszawa

Mimo dużej wytrzymałości mechanicznej sztywna pianka poliuretanowa jest wystarczająco elastyczna, aby wytrzymać drgania powierzchni dachu. Przy prawidłowym przetwarzaniu nie należy się obawiać pęknięć.

Zastosowano pierwszą warstwę pianki poliuretanowej in-situ o grubości około 20 mm. Nawiasem mówiąc, można spieniać dowolną liczbę warstw jedna na drugiej.

W zasadzie dach jest już szczelny. Ponieważ jednak izolacja termiczna ma być jednocześnie poprawiona w ramach prac renowacyjnych, stosuje się średnią grubość pianki około 40 mm.

Jeśli to możliwe, połączenie ze ścianą jest prowadzone poza wszystkimi punktami krytycznymi. W tym przypadku szyna łącząca ze ścianą, która stanowiła koniec tektury bitumicznej, została całkowicie pokryta pianką.

Słabym punktem była szyna, ponieważ górna krawędź była nieodpowiednio uszczelniona silikonem. Silikon można było usunąć bez wysiłku i utracił swoje właściwości uszczelniające.

Przed rozpoczęciem ocieplaniem pianą PUR wszystkie połączenia są sprawdzane pod kątem połączenia dodatniego z podłożem.

Wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko szczątkowego wycieku, połączenie jest ulepszane za pomocą uszczelniacza, specjalnego i bardzo elastycznego elastomeru z rury.

Ostatnim etapem jest końcowe powlekanie pianką PUR .

Ostateczna powłoka determinuje długoterminowe zachowanie całego remontu dachu.

Jako alternatywę dla „prostej” powłoki ochronnej przed promieniowaniem UV z gumą PUR w 2 warstwach, dla długotrwałej ochrony zalecamy powłokę z gumy PUR z pełnym wzmocnieniem . Metoda ta bardzo dobrze sprawdziła się w renowacji zaniedbanych dachów piankowych. Dzięki nowej piance stosunek ceny do wydajności jest szczególnie atrakcyjny.

Oceń: