Zaznacz stronę

Izolacja z pianki poliuretanowej to jeden z postępowych sposobów ocieplania domów. Ma kilka interesujących zalet w porównaniu z tradycyjnymi materiałami izolacyjnymi.

Niemal każdy zna konwencjonalne poliuretanowe pianki montażowe, a jeśli chce się choć trochę zorientować się w budowie i możliwościach izolowania pianką, to można je przynajmniej częściowo porównać do pianek we wkładach. Jednak do natrysku wielkopowierzchniowego stosuje się specjalne techniki, a pianki przeznaczone do izolacji termicznej i akustycznej ścian posiadają specyficzne właściwości odróżniające je od wypełniaczy montażowych. Jedną z najważniejszych zalet pianki izolacyjnej jest to, że stanowi ona doskonałą, stałą warstwę bez łączeń i bez konieczności kotwienia mechanicznego.

Paroizolacja lub paroprzepuszczalność

Pianki poliuretanowe dzieli się najczęściej na miękkie i twarde, a ich właściwości izolacyjne determinowane są głównie przez strukturę komórkową poszczególnych wyrobów. Dzięki otwartej strukturze komórkowej pianki miękkie są paroprzepuszczalne i dobrze izolują dźwięk. Pianki twarde mają strukturę zamkniętokomórkową i mogą tworzyć skuteczną paroizolację w konstrukcjach. Poszczególne twarde pianki różnią się wtedy głównie gęstością.
Do ochrony powierzchni pianek poliuretanowych stosuje się hydroizolację polimocznikową lub silikon. Wystarczy nałożyć cienką warstwę tych membran ochronnych, aby zabezpieczyć piankę izolacyjną przed agresywnym działaniem promieniowania UV i innymi czynnikami atmosferycznymi, które mogłyby ją uszkodzić.

ocieplanie pianką i pistoletem
ocieplanie pianką i pistoletem

Miękki lub półtwardy

Jako przykład różnych sposobów wykorzystania pianek izolacyjnych można wymienić chociażby ofertę firmy Smart Foam Bohemia. W asortymencie znajduje się miękka pianka EKO S500, szczególnie odpowiednia do izolacji wiązarów, poddaszy, ścian, stropów i innych miejsc w domu, gdzie materiał jest mniej obciążony i ukryty. Dzięki swojej otwartej strukturze komórkowej pianka ta jest doskonale dźwiękoszczelna – nie odbija dźwięku, ale go pochłania.
Po rozpyleniu miękka pianka zwiększa swoją objętość do 120× i wypełnia każdą szczelinę. Tworzy ciągłą warstwę, która ma doskonałe właściwości izolacyjne, ale jest również przyjazna dla środowiska i w przeciwieństwie do wełny szklanej czy dmuchanej celulozy nie przyciąga gryzoni ani innych szkodników. Firma twierdzi, że dzięki swoim właściwościom izolacja ta zapobiega również powstawaniu pleśni i kurzu, dzięki czemu tworzy odpowiednie środowisko dla alergików. Pianka jest bardzo lekka, nie zmienia swoich właściwości izolacyjnych, nie przylega i nie jest cienka. Będzie trwał przez całe życie budynku.
Innym rodzajem pianki izolacyjnej jest półsztywna pianka EKO H200, która według producenta jest materiałem o jednym z najniższych współczynników przewodzenia ciepła. Nadaje się do izolacji termicznej stropów, ścian czy podłóg. Dzięki zamkniętej strukturze komórkowej ta pianka izolacyjna jest hermetyczna i działa jak skuteczna paroizolacja. Zapobiega kondensacji pary wodnej ( cięcie wodą )i późniejszemu odpływowi wytrąconej wody. Ze względu na swoje właściwości ta półsztywna pianka może być również stosowana jako izolacja fundamentów.
Pianka bardzo dobrze przylega do betonu, cegieł, drewna, ale także do metalu czy szkła. Po natrysku powstaje wiązanie chemiczne między materiałami, dzięki czemu w złączu nie powstaje przestrzeń powietrzna. Jeśli chodzi o szybkość aplikacji, która jest jedną z zalet tego materiału, dostawcy podają, że można zaizolować do 200 m2 dziennie.


Istnieje również możliwość samodzielnego natryskiwania izolacji, co jest ciekawym rozwiązaniem np. przy dociepleniu części domu czy działki, czy budujemy ocieploną szopę ogrodową, ale także do uszczelniania fug czy tulei i innych tego typu pracy porównywalnej z zastosowaniem pianek PU we wkładach. Na przykład w takich przypadkach firma Wysprzatamy24 oferuje zestaw izolacyjny, który zawiera piankę FROTH-PAK w zbiornikach ciśnieniowych i inne niezbędne akcesoria.
Zestaw składa się z dwóch zbiorników ciśnieniowych połączonych wężami z pistoletem aplikacyjnym. Pianka szybko się rozpręża i trzy do pięciu razy zwiększa pompowaną objętość. Następnie twardnieje w około 60 sekund i twardnieje w stałą, trwałą strukturę po około pięciu minutach. Utwardzona pianka jest odporna na wilgoć, izoluje, tłumi hałas, dodaje wytrzymałości konstrukcyjnej i doskonale wypełnia ubytki.

Zapoznaj się z izolacją piankową
Zapoznaj się z izolacją piankową

Dobra rada

Pianka izolacyjna o otwartej strukturze komórkowej jest odpowiednia tam, gdzie kładzie się nacisk na przenikanie powietrza i pary wodnej. Nadaje się szczególnie do izolacji pomieszczeń o różnych temperaturach.
Natomiast pianka izolacyjna o strukturze zamkniętych komórek stanowi doskonałą barierę hermetyczną, paroszczelną i wodoszczelną.

Oceń: