Projektowanie i zastosowanie klap przeciwpożarowych w instalacjach wentylacyjnych. Przegląd klap przeciwpożarowych do systemów wentylacyjnych. Wymagania dotyczące instalacji klap przeciwpożarowych.

Nowoczesne budynki nie mogą obejść się bez rozbudowanej sieci systemów inżynieryjnych. Są niezbędne do sterowania wieloma urządzeniami elektrycznymi. Z kolei urządzenia elektryczne często powodują pożary. Podczas pożaru dym przemieszcza się przez budynek z dużą prędkością. Aby zapobiec zatruciu produktami spalania, zainstalowane są specjalne mechanizmy chroniące przed dymem, w tym klapa przeciwpożarowa do wentylacji.


Klapa przeciwpożarowa jest jedną z głównych części systemu wentylacyjnego. Element ma za zadanie ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia i skutki jego spalania w przewodach. Obecność takiego urządzenia zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe, z wyjątkiem ruchu ognia w budynku.

Rodzaje przewodów kominowych / przewodów spalinowych możesz poznać na tej stronie: https://www.kms-bud.pl/kominy-i-przewody-kominowe/

Oprócz funkcji ograniczającej zawór pełni rolę elementu zmniejszającego przepływ powietrza w celu zwiększenia spalania. Nadal istnieje możliwość modyfikacji gaśnic usuwających dym, gazy i produkty spalania.

Okrągły lub prostokątny – kształt zależy od konfiguracji kanału, do którego przeznaczony jest zawór;
Zawiera jedną lub dwie sekcje odpowiedzialne za granicę odporności ogniowej. Zobacz tutaj: https://www.bitprojekt.com.pl/2020/10/30/wklady-kominowe-naprawa-kominow/


Korpus klapy może być wykonany z różnych materiałów:

  • Czarna stal węglowa;
  • Stal nierdzewna;
  • Stal galwanizowana.
Zadzwoń! Zapytaj!