Zaznacz stronę

Ważne jest, aby uszczelnić i zaizolować dom. Większość ludzi o tym wie, a tym, którzy zdołają obniżyć koszty ogrzewania, można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jednak zbyt gęsty dom może powodować problemy z powietrzem w pomieszczeniu. Dlatego, szczególnie w przypadku dodatkowej izolacji, konieczne jest sprawdzenie wentylacji i upewnienie się, że przepływ powietrza do iz domu jest prawidłowo kontrolowany. Ale jak działa wentylacja i jakie systemy możesz samodzielnie zainstalować i zarządzać? Oto kilka przykładów rozwiązań wentylacyjnych do różnych celów.

Jeśli jesteś zainteresowany montażem rekuperacji w Twoim domu zobacz naszą stronę: https://www.ad-serwis.e-slask.eu/rekuperacja/ lub od razu zadzwoń 😉 Zajmujemy się montażem rekuperatorów na terenie Śląska: Wielowieś, Toszek, Pyskowice, Zbrosławice, Gliwice, Zabrze.

W najlepszym ze światów – kiedy zaczynasz od nowa

Dla tych, którzy mają taką możliwość, mechaniczny system nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła to absolutnie najlepszy sposób na zarządzanie wentylacją w ich domu – ważne są kominy spalinowe i wentylacyjne. Następnie odsysasz brudne i wilgotne powietrze z kuchni i łazienki oraz wprowadzasz świeże powietrze do pozostałych pomieszczeń. Wewnątrz urządzenia gorące powietrze wykorzystywane jest w wymienniku ciepła. Stare, ciepłe powietrze nagrzewa się (bez mieszania z!) Nowe powietrze napływające. W ten sposób część energii jest odzyskiwana z gorącego powietrza, zanim zniknie. Przy nowych konstrukcjach i większych remontach nie ma problemu z zainstalowaniem takiego systemu, ale niejednokrotnie ekonomia lub budowa domu może nie pozwalać na nic innego niż prostszy rodzaj wentylacji.

prawidłowa wentylacja w domu
prawidłowa wentylacja w domu

Podlegający potrąceniu

Wiele starszych domów posiada wentylację opartą na zasadzie ciągu naturalnego. Przeciąg oznacza, że ​​żadne mechaniczne wentylatory nie pomagają w transporcie powietrza. Zamiast tego system opiera się na wzniesieniu i zniknięciu gorącego powietrza, najczęściej przez komin lub inne kanały wentylacyjne w kuchni i łazience. Nowe powietrze jest pobierane przez otwory wentylacyjne w oknach lub przejścia w ścianie.

System działa dobrze, dopóki komin działa, a dom jest zdrowy. Jednak w dniu, w którym zmienisz ogrzewanie lub zainstalujesz nowy wentylator kuchenny, łatwo może stać się problemem, co może zaburzyć równowagę. Dziś, gdy wiele osób przechodzi na np. ogrzewanie skalne, cierpi na tym wentylacja i trzeba zrobić jakiś rodzaj suplementacji. Systemy ciągu są również wrażliwe na określone warunki pogodowe. Jeśli na zewnątrz jest bardzo zimno lub gorąco, system ma to wpływ na system, a przy silnym wietrze funkcja może również zostać pogorszona.

prawidłowa wentylacja domu
prawidłowa wentylacja domu

Kuchnia

W nowoczesnych kuchniach prawie zawsze jest wentylator, który dba o nieprzyjemny zapach z gotowania. Albo wentylator jest podłączony do rury wentylacyjnej i odprowadza brudne powietrze z domu, albo zamontowano tak zwany wentylator wyciągowy, albo zamontowano filtr węglowy, który wyłapuje tłuszcz i tłuszcz przed odprowadzeniem powietrza z powrotem do pomieszczenia. W mieszkaniu z naturalnym przeciągiem prawie zawsze lepiej jest mieć wentylator z filtrem węglowym, ponieważ wentylator wyciągowy może uniemożliwić inną wentylację. Jeśli natomiast mieszkasz we własnym domu, wentylator wyciągowy jest zwykle najlepszą alternatywą, ponieważ jest najbardziej wydajny.

Zawór okienny

W górnej części ramy okiennej można zamontować specjalny otwierany zawór. Zapewnia dopływ świeżego powietrza przez okno i nie tylko wspomaga wentylację w pomieszczeniu, ale także zapobiega ponownemu zaparowaniu szyb.

 1. Zaznacz na ramie okiennej rysując kształt zwykle wydłużonego zaworu.
 2. Wywierć kilka otworów w ramie. Często podawana jest prawidłowa liczba otworów na opakowaniu. Zachowaj ostrożność podczas wiercenia w ramie okiennej,
  aby szyba nie pękła.

Zamontuj zawór za pomocą dostarczonej śruby. Następnie wyreguluj otwór w zaworze w zależności od pożądanego przepływu powietrza.

Łazienka

W łazience ważne jest, aby wilgotne powietrze po kąpieli i kąpieli było szybko wywietrzane i wyprowadzane z domu. Najłatwiej to zrobić za pomocą wentylatora elektrycznego, który jest montowany na suficie lub wysoko na ścianie. Zapraszam do zakupu wentylatora, który jest aktywowany przez wilgoć w powietrzu.

 1. Zdecyduj, gdzie powinien siedzieć wentylator i wywierć otwór bardzo długim stalowym wiertłem, które wytrzyma całą grubość ściany. Sprawdź, czy na zewnątrz rury i kratki jest miejsce.
 2. Zamontuj otwornicę na wiertle, która odpowiada średnicy rury wentylacyjnej. Ostrożnie przewiercić warstwę po warstwie w ścianie. Zachęcamy do wywiercenia ostatniego kawałka od zewnątrz, aby uzyskać ładne wycięcie wiertła w zewnętrznym panelu.
 3. Zmierz głębokość odwiertu i przytnij rurę wentylacyjną na odpowiednią długość. Wsuń rurkę do otworu.
 4. Na zewnątrz podłącz kratkę. Zwykle jest dostarczany z odpowiednią kratką przy zakupie wentylatora. Nie zapomnij zamontować
  siatki przeciw owadom wewnątrz kratki.
 5. Od wewnątrz przymocuj do ściany gniazdo uszczelnione silikonem. Sam wentylator powinien być zainstalowany i podłączony przez elektryka.

Nasze systemy wentylacyjne:

Łubie, Zbrosławice, Tworóg, Połomnia, Pyskowice, Toszek, Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Żory, Rybnik, Wielowieś, Księży Las, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Pławniowice, Kopienica, Wieszowa, Lubliniec, Strzelce Opolskie, Miasteczko Śląskie, Mierzęcice, Kędzieżyn-Koźle, Mikołów, Częstochowa, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Tychy, Rybnik, Aleksandria, Babienica, Blachownia, Biskupice, Bobrowniki Śląskie, Boronów, Borowiany, Boruszowice, Brynek, Brynica, Brzeziny Śląskie, Bytom, Celiny, Chechło, Chorzów, Ciasna, Cisiec, Cisownica, Cynków, Czechowice-Dziedzice, Czekanów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dobrodzień, Drutarnia, Gliwice, Goczałkowice-Zdrój, Goleszów, Gorzyce, Gostyń, Góra Siewierska, Górniki, Hanusek, Herby, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Jemielnica, Jerzowa, Kalety, Kamieniec, Kamińsko, Katowice, Karchowice, Kędzierzyn Koźle, Kiczora, Kieleczka, Kleszczów, Kłobuck, Knurów, Kocury, Kochanowice, Kokotek, Koszęcin, Kotowice, Kopienica, Konopiska, Koty, Kozłowa Góra, Kozłów, Krupski Młyn, Krzyżowa, Krzepice, Księży Las, Laryszów, Lasowice, Lisów, Lubliniec, Łącza, Łubie, Lubecko, Miasteczko Śląskie, Miedary, Mierzęcice, Mikołeska, Mikołów, Miotek, Morsko, Mysłowice, Nakło Śląskie, Niewiesze, Niezdrowice, Niezdara, Nowa Wieś, Nowe Chechło, Ogrodzieniec, Opatowice, Orzech, Orzesze, Osada Jana, Ossy, Ożarowice, Paczyna, Piasek, Piekary Śląskie, Pisarzowice, Pniowiec, Poczesna, Połomia, Porąbka, Poręba, Psary, Potępa, Przeczyce, Przezchlebie, Przeczyce, Pszczyna, Ptakowice, Pyrzowice, Pyskowice, Racibórz, Radzionków, Repty, Repty Śląskie, Rokitno Szlacheckie, Ruda Śląska, Rudniki, Rudziniec, Rudno, Rybna, Rybnik, Rzeczyce, Rzędkowice, Sączów, Siemonia, Sierakowice, Siewierz, Sławków, Sopot, Sosnowiec, Sośnicowice, Solarnia, Sowice, Smolnica, Stare Tarnowice, Stolarzowice, Strzybnica, Strzelece Opolskie, Szałsza, Śródmieście-Centrum, Świerklaniec, Świnna, Tarnowskie Góry, Tąpkowice, Toszek, Trachy, Tworóg, Tychy, Wielowieś, Wieszowa, Wilkowice, Wilkowiczki, Wodzisław Śląski, Wojkowice, Wojska, Woźniki, Wyrazów, Zabrze, Zarzecze, Zawady, Zbrosławice, Zdów, Zebrzydowice, Zendek, Żarki Letnisko, Żernica, Żędowice, Ziemięcice, Żory, Żyglin, Żyglinek

Zawór talerzowy

Montaż odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku montażu wentylatora w poprzednich przykładach. Różnica polega na tym, że zamiast podłączyć wentylator w pomieszczeniu, montuje się zawór grzybkowy. Dzięki zaworowi grzybkowemu można łatwo regulować przepływ powietrza, ustawiając go mniej lub bardziej otwarty. Istnieją również warianty zaworu grzybkowego, w których różne typy filtrów wyłapują cząsteczki brudu z powietrza, aby uniknąć ich przedostania się do domu. Zwykle w każdym pomieszczeniu montowanych jest kilka zaworów, zarówno na podłodze, jak i na suficie, dzięki czemu powietrze nie stoi w miejscu.

Domek letniskowy

Domy wakacyjne powinny być również wentylowane, aby uniknąć problemów z wilgocią i aby zarówno domy, jak i ludzie dobrze się rozwijali. W domach wakacyjnych prawie zawsze stosowana jest samodzielna wentylacja. Często występuje rodzaj kominka, co oznacza, że ​​komin pomaga odprowadzać stare powietrze. Aby wpuścić powietrze, istnieje kilka różnych wariantów.

Oceń: