Systemy oddymiania i wentylacji są niezbędne w przypadku pożaru w pomieszczeniu. Odprowadzają ciepło i dym powstający podczas pożaru, obniżając temperaturę powietrza. Wszystkie zastosowane mechanizmy wentylacji pożarowej oddymiania muszą być odporne na ogień przez 1 – 2 godziny.

System oddymiania i wentylacji musi umożliwiać ludziom opuszczenie budynku schodami przeciwpożarowymi lub windami. Bardzo trudno jest dokładnie obliczyć system oddymiania, ponieważ podczas pożaru istnieje wiele czynników, których nie można z góry wziąć pod uwagę.

Producent Klap Dymowych

Gulajski – Systemy Dachowe i Przeciwpożarowe

e-mail:  [email protected]

1-go Maja 7e Kopienica, Śląskie 42-674

Godziny: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela09:00 – 17:00

Obsługa klienta:

 +48 32 720 63 91

Pomoc techniczna:

 511 278 787

Sprzedaż:

 516 962 360

Ostatnie projekty montażu klap dymowych:

Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica, Katowice, Wrocław, Chorzów

Klapy Dymowe
Klapy Dymowe

Cechy systemu oddymiania i wentylacji

Wentylacja pożarowa i oddymianie są obowiązkowe.

System przeciwpożarowy to system połączonych ze sobą kanałów. Wykonane są z materiałów niepalnych. Czasami usuwanie dymu odbywa się w sposób naturalny i zależy od różnicy ciśnienia i temperatury między otoczeniem a pomieszczeniem, w którym wybuchł pożar. System oddymiania i wentylacji wyposażony jest również w mechanizm doprowadzenia powietrza do schodów, klatek schodowych i korytarzy pożarowych. Celem wentylacji pożarowej oddymiającej jest oczyszczenie pomieszczeń z dymu i sadzy w jak najkrótszym czasie. Różni się od konwencjonalnych systemów wentylacyjnych tym, że mieszanki powietrza o wysokiej temperaturze muszą być intensywnie wdmuchiwane, nie naruszając integralności i funkcji systemu. Należy zapewnić bardzo silny przepływ nadmuchu.

klapa dymowa
klapa dymowa

Jeśli zainstalujesz przewody wykonane z cienkiego metalu, zostaną one zdeformowane, szczelność przewodów zostanie zerwana, a dym rozprzestrzenia się na inne pomieszczenia. Aby temu zapobiec, kanały są izolowane w specjalny sposób.

Montaż przeciwpożarowej instalacji wentylacyjnej

Instalacja wentylacji oddymiającej obejmuje montaż klap przeciwpożarowych oraz klap dymowych. Klapy przeciwpożarowe montuje się w miejscach, w których wentylacja pożarowa jest podłączona do instalacji ogólnej. Klapka pozostaje otwarta. Z chwilą wyzwolenia alarmu klapa zostaje opuszczona i dym nie przedostaje się do systemu kanałów wentylacji ogólnej. W kanałach wentylacji pożarowej montowane są zawory oddymiające. Klapy przeciwpożarowe mogą być kwadratowe lub okrągłe, o różnych średnicach, które dobiera się w zależności od średnicy kanału wentylacyjnego.

Instalacja wentylacji oddymiającej obejmuje tylko instalację specjalnych wentylatorów promieniowych. Nie mają na nie wpływu gorące mieszaniny powietrza, dymu i sadzy. Aby zapobiec przedostawaniu się dymu do szybów wind, schodów, powietrze jest sprężane za pomocą wentylatorów.

Zadzwoń! Zapytaj!