Zaznacz stronę

Kontrolowany system wentylacji z odzyskiem ciepła gwarantuje maksymalnie czyste i zdrowe powietrze oraz przyczynia się do spełnienia aktualnych wymagań prawnych dotyczących budowy domów jednorodzinnych.

Kontrolowana wentylacja z rekuperacją

Wiele badań wykazało już, że niewentylowane środowisko ma bezpośredni wpływ na koncentrację, wydajność pracy, ale także na jakość wypoczynku i ogólny stan zdrowia. Dzięki kontrolowanemu systemowi wentylacji okna mogą pozostać zamknięte, pomieszczenia nadal będą zasilane świeżym, czystym powietrzem, a jednocześnie zmniejszy się zawartość CO 2 . Użytkownicy domowi docenią również drobne filtry, które wychwytują cząsteczki kurzu i pyłków. Dodatkowo odzysk ciepła pozwala zaoszczędzić energię cieplną, która jest tracona podczas wietrzenia okien i osiągnąć znaczne oszczędności finansowe.

Montaż rekuperacji Wielowieś
Montaż rekuperacji Wielowieś

Komfortowa i  wysoce wydajna jednostka odzysku ciepła dostarczona przez GreenKW to idealne rozwiązanie wentylacyjne dla domów jednorodzinnych. Dostarcza świeże powietrze, zapewnia optymalną temperaturę i wilgotność oraz imponująco cichą pracę.

Rekuperacja = czyste powietrze

Systemy wentylacji komfortowej są tak zaawansowane technologicznie, że działanie wszystkich urządzeń i komponentów systemu jest całkowicie higieniczne i wolne od przeciągów. „Dzięki kilku patentom i innowacyjnym technologiom, które stosujemy w produkcji, produkujemy systemy dystrybucji powietrza z nieszkodliwego tworzywa sztucznego. Kanały powietrzne są bardzo higieniczne, certyfikowane i niezwykle łatwe w montażu. Ich gładka wewnętrzna powierzchnia znacznie zapobiega osadzaniu się brudu. Do ich czyszczenia wypożyczamy zestaw do czyszczenia z obrotową szczotką z podłączeniem do odkurzacza.

Jak dostosować kominy spalinowe do pracy jako przewody wentylacyjne na potrzeby rekuperacji?

Zmiana przeznaczenia komina spalinowego na przewód wentylacyjny do systemu rekuperacji wymaga kilku kroków, które mogą obejmować:

  1. Czyszczenie i kontrola: Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek modyfikacji, komin powinien być dokładnie oczyszczony i zbadany pod kątem wszelkich uszkodzeń strukturalnych, takich jak pęknięcia, zapadnięcia itp. Wszelkie uszkodzenia powinny zostać naprawione.
  2. Izolacja: Rekuperatory wymagają dobrej izolacji termicznej przewodów wentylacyjnych, aby zminimalizować straty ciepła. Może to wymagać dodatkowej izolacji komina.
  3. Materiał: Jeśli komin jest wykonany z materiału odpornego na korozję i odpowiednio izolowanego, może być używany jako przewód wentylacyjny. Jeżeli nie, możliwe, że będzie wymagane wstawienie w kominek specjalnego rurociągu odpornego na korozję i odpowiednio izolowanego.
  4. Rozmiar i kształt: Przewody wentylacyjne do systemów rekuperacji muszą mieć odpowiednią średnicę i kształt, aby umożliwić właściwy przepływ powietrza. W zależności od konstrukcji komina, może to wymagać instalacji nowego przewodu wewnątrz istniejącego komina.
  5. Zgodność z przepisami: Wszelkie modyfikacje komina powinny być wykonane zgodnie z lokalnymi przepisami budowlanymi i przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej. Może to wymagać uzyskania odpowiednich zezwoleń lub inspekcji.

Przystosowanie komina do systemu rekuperacji to skomplikowane zadanie, które powinno być wykonane przez profesjonalistę. Zawsze warto skonsultować się z doświadczonym instalatorem systemów wentylacyjnych, aby upewnić się, że prace są wykonane poprawnie i bezpiecznie.

System rekuperacji w kuchni

W przypadku instalacji systemu rekuperacji w kuchni, konkretna odległość od blatów kuchennych będzie zależała od kilku czynników, takich jak model rekuperatora, jego specyfikacje techniczne, wymogi producenta oraz przepisy budowlane.

Zasadniczo, jednostka centralna rekuperatora zazwyczaj jest montowana w miejscu poza kuchnią, na przykład w pomieszczeniach technicznych, garażu, strychu, piwnicy, etc. Po to, by zapewnić odpowiednie warunki termiczne i akustyczne. Do kuchni prowadzi się natomiast przewody wentylacyjne – zwykle jedna rura służy do nawiewu czystego powietrza, druga do odsysania zużytego powietrza.

Punkt odbioru powietrza z kuchni (odciąg) powinien być odpowiednio zaprojektowany i umieszczony, tak aby skutecznie usuwał powietrze nasycone wilgocią i zapachami. Często odsysanie powietrza realizowane jest przez specjalny punkt odbiorczy zamontowany w okapie kuchennym. Sam okap kuchenny zazwyczaj montuje się na wysokości 65-75 cm nad płytą kuchenną (w przypadku kuchenki elektrycznej) i 70-80 cm nad płytą kuchenną (w przypadku kuchenki gazowej).

Jeśli chodzi o nawiew czystego powietrza, to punkty nawiewne powinny być umieszczone tak, aby powietrze mogło swobodnie cyrkulować po pomieszczeniu, a jednocześnie nie tworzyć przeciągów. W kuchni nawiewnik może być umieszczony na przykład w suficie, ścianie czy podłodze.

Pamiętaj, że w każdym przypadku konkretna lokalizacja i sposób instalacji systemu rekuperacji powinien być dostosowany do konkretnych warunków budynku i powinien być zaprojektowany przez specjalistę w tej dziedzinie. Wszelkie wymagania i przepisy lokalne również muszą być przestrzegane.


Oceń: