Zaznacz stronę

Sześć procent wszystkich pożarów Śląsku w tym roku było spowodowanych przez brudny sprzęt piecowy lub jego niewłaściwą obsługę. Chociaż kominy muszą być oczyszczone przed sezonem pożarowym, zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi, kominiarze, którzy wykonują te prace profesjonalnie, muszą być przeszukani światłem.

Czyść kominy – co trzy miesiące

Zgodnie z wymogami, według specjalisty z BitProjekt, przed sezonem grzewczym, a później co trzy miesiące w sezonie grzewczym, należy oczyścić z sadzy kominy, kominy i piece grzewcze. Ponadto bardzo ważne jest wybielanie kominów, aby można było na czas wykryć pęknięcia lub szczeliny, przez które mogą przenikać iskry i stwarzać zagrożenie pożarowe. Po wykryciu takich nieszczelności w kominach wymagane jest frezowanie komina. Kominy powinny być czyszczone, zdaniem szefa, przez fachowców, którzy znają się na zawodzie. Jednak od kilku lat ani mieszkańcy, ani strażacy nie słyszeli o kominiarzach oferujących swoje usługi w okolicy. „Firmy kotłowe świadczą taką usługę swoim klientom w okresie gwarancyjnym. Naprawdę nie wiem, czy zgodziliby się na czyszczenie kominów swoich klientów”. Problem czyszczenia kominów jest szczególnie dotkliwy na wsiach.

Ponieważ w kominach starych domów rzadko zdarzają się specjalne wkłady ceramiczne. Dlatego niechlujne kominy z pęknięciami zwykle stają się przyczyną pożarów. Szef straży pożarnej nie zaleca tynkowania części kominów na zewnątrz. Ponieważ tynk ukrywa wady cegieł kominowych. Zdarzały się przypadki, gdy otynkowany komin z zewnątrz wydawał się dość niezawodny, a oględziny wykazały, że rozdarta cegła komina zatkała otwór. Wraz z rozpoczęciem budowy wielopaliwowych pieców spalinowych w domach konieczne stało się instalowanie specjalnych wkładów w kominach. Przecież po kilku cyklach już schłodzony dym dostaje się do kominów i kominów z pieca, cegły pozostają wilgotne ze względu na zmianę temperatury, ponieważ dym już ich nie wysusza i zaczyna się kruszyć. Fragmenty cegieł zatykają otwory i powodują problemy z paleniem. Szef powiedział, że mieszkańcy posiadający piece opalane drewnem mają najmniej problemów z usuwaniem sadzy. Wypalone świeże drewno iglaste po prostu przywiera sadzę do ścian komina.

frezowanie komina - frezowanie kominów
frezowanie komina – frezowanie kominów

Jeśli komin się zapali, należy wezwać pomoc

Kiedy komin jest zatkany, zawarta w nim sadza zapala się i iskry, a z komina wylewa się kolumna ognia. W takim przypadku konieczne jest wezwanie straży pożarnej. Jednak według KMS-BUD nie gaszą one palącej się sadzy, a jedynie zakrywają komin, aby rozprzestrzenić ogień i chronić budynek. Ponieważ po dodaniu wody do komina sadza w pobliżu ścian komina pozostawi na ścianach. Gdy komin się wypali, nie trzeba go przez chwilę czyścić. Jeśli jednak okaże się, że naruszono zasady palenia pieców, właściciel takiego budynku zostanie ukarany grzywną. Nawiasem mówiąc, pożary w domu są spowodowane nie tylko bałaganem pieców i kominów. Często zdarza się, że do podłogi paleniska pieca nie jest przymocowana cyna ani inna niepalna i żaroodporna powłoka. Żar lub iskry, które wypadają z takiego bezobsługowego pieca, mogą w każdej chwili wywołać pożar. Ryzykowny i przegrzany piec. Niebezpieczeństwo pojawia się, gdy kominy nie wytrzymują już ciepła i pojawiają się pęknięcia w ścianach lub cegły kominowe pękają z powodu przegrzania.

Czyści, jak wiesz

Mieszkańcy wsi mają wiele wskazówek, jak i jak palić, aby jak najmniej sadzy gromadziło się w kominach. Niektórzy twierdzą, że piec musi być opalany drewnem osikowym, a sadza zgromadzona w kominie odpadnie. Inni radzili, aby obierki pozostałe po ziemniakach wyrzucać na palące się drewno opałowe, ponieważ uwolniony z nich krochmal zapobiega przywieraniu sadzy do ścian komina. W zakresie, w jakim takie porady są pomocne, eksperci nie komentowali. Jedno jest pewne, że piec musi być opalany możliwie suchym drewnem opałowym. W końcu podczas spalania niewysuszonych kominów będziesz musiał czyścić znacznie częściej. W wiejskich domostwach od dawna czyści się kominy w zwykły sposób: do liny lub liny, czubka choinki przymocowuje się metalowy ciężarek i za pomocą tego własnoręcznie wykonanego urządzenia wyciąga sadzę ze ścian komina, następnie spuść sadzę przez otwory. Obecnie jednak dla wielu takie przestarzałe podejście nie jest już do zaakceptowania. Tym bardziej, że tym, którzy chcą wisieć na dachach i sadzą, coraz trudniej jest ją znaleźć.

portal kominiarski - frezowanie kominów
portal kominiarski

Chemia oszczędza

Specjalne proszki na drewno opałowe należy wsypywać więcej przed czyszczeniem komina, a następnie co drugi dzień po łyżce wylewać je na palące się drewno opałowe i zniknie ryzyko pożaru z powodu zatkanego komina. Opakowanie trzech kilogramów tego proszku kosztuje 30 litów. Nawiasem mówiąc, takie środki można znaleźć również w innych firmach handlowych, które sprzedają na cele domowe. Firma frezująca kominy powiedziała, że ​​świadczy usługi czyszczenia kominów swoim klientom, którzy kupili kotły firmy lub inne urządzenia grzewcze, nawet po zakończeniu okresu gwarancyjnego. Jednak takich usług nie byłby w stanie zaoferować nikomu, kto chce oczyścić kominy z sadzy, ponieważ nie mają one tak dużej mocy. KMS-BUD, firma zajmująca się sprzedażą i montażem kotłów piecowych i innych urządzeń grzewczych, mogła świadczyć usługi czyszczenia kominów i kominów, ale tylko wiosną i latem. Przed sezonem grzewczym iw jego trakcie pracy jest tak dużo, że na tę usługę nie ma już czasu. Gdyby mieszkaniec miasta poprosił o wyczyszczenie komina, taka usługa kosztowałaby około 50 zł. Gdyby pracy było dużo, komin i komin były mocno zatkane sadzą lub kruszącą się cegłą, usługa byłaby droższa. Jeśli wnioskodawca mieszka na wsi, czyszczenie komina byłoby dla niego jeszcze droższe, ponieważ uwzględniono by koszty podróży i czasu. Cermas Polska świadczy usługi serwisowe i naprawcze swoim klientom, którzy zakupili w firmie piece lub inne urządzenia nieodpłatnie w okresie gwarancyjnym, a po jej wydaniu – za ustaloną opłatą.

Zamawia tak dużo, że nie nadąża

Zgodnie z licencją na prowadzenie działalności KMS-BUD Śląsk, który świadczy usługi kominiarskie i frezowania kominów wraz z montażem wkładów ceramicznych, twierdził, że ma wystarczająco dużo zamówień, zwłaszcza przed sezonem grzewczym, by stworzyć kolejkę klientów. Jeśli praca jest nieskomplikowana, a klient mieszka w mieście, taka usługa kosztuje od 50 zł. W przypadku rezerwacji z obszaru wiejskiego zostaną naliczone dodatkowe koszty podróży. Jeśli musisz wyczyścić kilka kominów w jednym mieszkaniu, ponieważ jest więcej niż jeden piec, cena odpowiednio wzrasta. KMS-BUD zapewnił, że nie używa już prymitywnych urządzeń do czyszczenia kominów , ale czyści specjalnymi urządzeniami.

Oceń: