Zaznacz stronę

Pojazdy z silnikiem Diesla są odpowiedzialne za ponad połowę wszystkich zanieczyszczeń powietrza w centrum Londynu. Burmistrz stolicy Wielkiej Brytanii chce zachęcić tych użytkowników dróg do korzystania z mniej zanieczyszczających pojazdów i poruszania się komunikacją miejską, pieszo lub na rowerze . Dlatego 23 października 2017 r. w Londynie wprowadzono najostrzejszy obecnie na świecie podatek od emisji zanieczyszczeń dla pojazdów, aby móc skuteczniej zwalczać toksyczne zanieczyszczenia powietrza.

Niedawne badanie przeprowadzone przez British Heart Foundation wykazało, że 45 procent londyńczyków jest zaniepokojonych niebezpiecznym zanieczyszczeniem powietrza. Statystycy ustalili, że 81 procent mieszkańców Londynu uważa, że ​​obecne zanieczyszczenie powietrza jest niebezpieczne dla ich zdrowia i że ponad jedna trzecia z tego powodu nie biegałaby (37 procent) ani jeździła na rowerze (38 procent). Badania pokazują, że zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe zdarzenia związane z zanieczyszczeniem mogą zaostrzyć istniejącą chorobę serca i zwiększyć ryzyko potencjalnie śmiertelnych ataków serca lub udarów mózgu w grupach wrażliwych. Ankieta wykazała również, że:

94 procent mieszkańców stolicy uważa, że ​​obecne powietrze w Londynie musi być czystsze
prawie jedna trzecia (28 proc.) londyńczyków w mieście nie chce siedzieć na zewnątrz
jeden na pięciu (19 proc.) Londyńczyków nie robi zakupów z powodu zanieczyszczenia powietrza na głównych ulicach,
17 procent londyńczyków nie odwiedza lokalnych parków z powodu zanieczyszczenia powietrza,
12 procent twierdzi, że zanieczyszczenie uniemożliwiłoby im odwiedzanie londyńskich atrakcji.
Nowa opłata za toksyczność ( T-Charge ) wynosi 10 funtów i jest dodawana do istniejącej opłaty drogowej w wysokości 11,50 funta (opłata za wjazd do centrum miasta), co daje kierowcom pojazdu przed Euro 4 łącznie 21,50 funta za każdy dzień wypłaty, jeśli chcesz jechać do Centrum Londynu. Szacuje się, że działanie to dotknie miesięcznie do 34 000 pojazdów szkodliwych dla środowiska, czyli takich, które nie spełniają norm Euro 4 – zarówno pod względem emisji PM, jak i NOx . Od stycznia do października 2017 r. te zanieczyszczające pojazdy wykonały około 2,6 miliona podróży w strefie, wnosząc znaczący wkład w zanieczyszczone powietrze w Londynie.

Burmistrz Londynu, Sadiq Khan, wprowadził teraz T-Charge, aby poradzić sobie z ekstremalnym zanieczyszczeniem powietrza w Londynie. Ponadto Londyńczycy powinni być przygotowani na wprowadzenie „Strefy Ultra Niskiej Emisji” ( ULEZ ), która zostanie wprowadzona w 2019 roku. Od tego momentu dotyczy to pojazdów, w tym wszystkich pojazdów z silnikami wysokoprężnymi, które nie spełniają norm Euro 6. Przy okazji wprowadzenia T-Charge burmistrz Sadiq Khan odniósł się do trwającej modernizacji floty autobusów miejskich, zniesienia szkodliwych dla środowiska taksówek i przyjaznego dla środowiska projektowania dróg, ale wzywa rząd brytyjski do podjęcia działań towarzyszących, np B. premia za złomowanie oleju napędowego i „ustawa o czystszym powietrzu”.

Londyński urząd drogowy TfL będzie monitorować i egzekwować działanie kamery T-Charge, odczytując tablice rejestracyjne pojazdów z silnikiem Diesla i benzyną.

Gareth Powell, dyrektor ds. strategii w TfL, powiedział: „Jesteśmy aktywni na kilku frontach, aby poprawić jakość powietrza w stolicy. T-Charge pokazuje, że Londyn objął prowadzenie, jeśli chodzi o najsurowsze standardy środowiskowe w każdym globalnym mieście, które mają zostać jeszcze wzmocnione poprzez wprowadzenie Strefy Ultra Niskiej Emisji (ULEZ).Zachęcamy do doceniania naszych inicjatyw i szukania bardziej zielonych dróg wokół miasta.Podjęte działania stanowią fundament, na którym budowany jest ambitny plan prezydenta miasta – dla miasta bezemisyjnego do 2050 r. – jest budowany ”.

T-Charge to tylko jeden z wielu środków wdrażanych w celu poprawy jakości powietrza w Londynie. Budżet na walkę z zanieczyszczeniem powietrza zostanie podwojony do 875 milionów funtów (w ciągu najbliższych pięciu lat), a w 2020 r. zostaną opracowane propozycje ogólnolondyńskiej normy Euro 6 dla pojazdów ciężarowych o dużej ładowności. W 2021 roku planuje się również rozszerzenie „Strefy Ultra Niskiej Emisji” (ULEZ) na północną i południową obwodnicę samochodów osobowych, dostawczych i motocykli.

Oceń: